ZarabiajnaBankach.pl

Pomagamy oszczędzać oraz zarabiać na produktach bankowych. Wykorzystuj promocje bankowe – podreperuj budżet …

Twisto czyli darmowy limit kredytowy z kartą wielowalutową (FAQ)

Co to jest Twisto?

Twisto na rynku polskim dostępny jest już od jakiegoś czasu – dokładnie od 2018 roku. To nie bank a czeski podmiot tzw. fintech czyli firma, która specjalizuje się w nowinkach technologicznych z obszaru finansów. Takich firm w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej i jak widać będą kusić dodatkowymi bonusami aby przyciągnąć do siebie klientów. Oczywiście Twisto jest zarejestrowane również w Polsce i ma tutaj swój oddział. Podlega również pod przepisy prawa polskiego. Co ciekawe grube pieniądze w rozwój Twisto wykłada międzynarodowa Grupa ING, a w Twisto Polska nasz lokalny ING Bank Śląski :)


Obecnie trwa promocja, w której Twisto dorzuca na start 50 zł bonusu do wykorzystania na dowolne zakupy: Wraca 50 zł nagrody za sam fakt wyrobienia karty Twisto!


✅ Kilka słów na temat Twisto tytułem wstępu…

Początkowo w ramach Twisto można było korzystać tylko z usługi Twisto Pay umożliwiającej opłacanie zakupów online w ponad 300 sklepach partnerskich (ich listę znajdziecie tutaj) na tzw. „klik bez płacenia” za nie, czyli z odroczonym terminem płatności.

Następnie uruchomiono usługę Twisto Free czyli darmowy kredyt odnawialny (coś a’la karta kredytowa ale w tym przypadku nie jest wymagane posiadanie fizycznej karty) z okresem bezodsetkowym wynoszącym do 45 dni oraz z możliwością przesunięcia spłaty części zadłużenia na kolejny miesiąc.

Do tego wszystkiego dołączyła Karta Twisto – to wielowalutowa karta płatnicza korzystająca z przelicznika kursów walut organizacji MasterCard, czyli najkorzystniej jak się obecnie da. Karta umożliwia opłacanie zakupów dokonanych zarówno w internecie jak i również w sklepach stacjonarnych korzystając z przyznanego limitu w ramach Twisto Free. Karta Twisto jest akceptowana wszędzie tam gdzie jest możliwość zapłaty kartą MasterCard.

Nowością wprowadzoną w styczniu 2020 roku jest usługa Twisto Split oferująca dzielenie rachunku na kilka osób. W ten sposób jeden rachunek np. za wspólny może zostać opłacony „na spółkę” przez grono znajomych. Split jest dostępny tylko w aplikacji mobilnej dla transakcji zaksięgowanej. Pod przyciskiem „ZAPŁAĆ” pojawi się opcja „SPLIT” – wystarczy wskazać znajomych poprzez ich numer telefonu lub adres e-mail aby otrzymali propozycję spłacenia części rachunku.

W lutym Twisto udostępniło program cashback czyli możliwość uzyskania do 10% zwrotu za zakupy w wybranych sklepach współpracujących z Twisto. Od marca 2020 funkcjonalność karty Twisto została jeszcze bardziej rozszerzona i można ją dodać do Google Pay.

Od października 2020 roku wprowadzono plany taryfowe Online i Space (ich porównanie znajduje się na końcu wpisu).

Reasumując, Twisto oferuje:

  • 0 zł za korzystanie z konta Twisto i usługi Twisto Pay,
  • 0 zł za wydanie oraz utrzymanie wirtualnej karty płatniczej,
  • 0 zł za przyznanie limitu kredytowego Twisto Free,
  • do 10% cashbacku za zakupy w sklepach partnerskich.

Załóż darmowe konto Twisto

✅ Ile kosztuje karta Twisto?

W ramach konta Twisto mamy możliwość korzystania z jednego z dwóch planów taryfowych: Online lub Space.

Plan Twisto Space jest przeznaczony dla osób, które korzystają z Twisto w sklepach stacjonarnych i internetowych, w ramach tego planu udostępniana jest karta plastikowa i wirtualna, Google Pay (a w przyszłości Apple Pay) oraz najlepszy kurs wymiany (do 3 tysięcy zł, powyżej tej kwoty doliczamy 3 proc. prowizji). W tym planie dostępna jest także funkcja podziału rachunku na kilka osób – Split. Koszt tego planu to 9,99 zł miesięcznie przy czym obecnie pierwsze 3 miesiące są bezpłatne.

Plan Twisto Online to plan dla tych, którzy z Twisto korzystają przede wszystkim do płatności w internecie i nie potrzebują dodatkowych funkcjonalności Twisto, takich jak plastikowa karta, Split czy Google/Apple Pay. W ramach planu dostępna jest karta wirtualna, którą można płacić w każdym sklepie internetowym. Plan ten jest zupełnie darmowy.

Oba plany gwarantują dostęp do aplikacji Twisto, konta online, 45 dniowego limitu kredytowego, przesunięcia płatności na kolejny miesiąc i rat (dla osób z sublimitem ratalnym).

✅ Co to jest Twisto Free?

Twisto Free to nic innego jak darmowy limit kredytowy, który możemy wykorzystywać do opłacania zamówień internetowych jak i płatności w sklepach stacjonarnych. Inaczej mówiąc możemy operować „darmowym” pieniądzem w ramach określonego wcześniej limitu. Co istotne do przyznania takiego limitu nie są potrzebne dokumenty potwierdzające dochody oraz nie jest weryfikowana baza BIK czyli taki limit kredytowy nie jest widoczny jako zadłużenie mogące obniżyć naszą zdolność kredytową. Wprowadzono już weryfikacje BIK.

Jak spłacić wykorzystany limit Twisto Free?

Po zakończeniu miesiąca, 1-go dnia kolejnego miesiąca udostępniany jest rachunek (czyli zestawienie transakcji), który należy opłacić w ciągu 14 dni czyli do 15-go dnia miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rachunek. Przykład rachunku:

Spłaty takiego rachunku można dokonać na trzy sposoby:

  • BLIKiem,
  • zwykłym przelewem na wskazany rachunek
  • lub punktami, które zebraliśmy na koncie Twisto

Warto również dodać, że spłaty należności należy dokonać w wysokości wskazanej przez Twisto, ponieważ podmiot ten nie oferuje możliwości nadpłacania karty i przelew taki zapewne zostanie odrzucony.

Czy możemy odroczyć płatność?

Tak. W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie spłacić całego zadłużenia w okresie bezodsetkowym Twisto umożliwia odroczenie płatności o kolejny miesiąc dla maksymalnie 90% zadłużenia.

W tym celu w szczegółach rachunku klikamy „Odłożenie terminu spłaty o 1 miesiąc” i wypełniamy formularz odroczenia płatności (załączamy screen z przykładu przesunięcia spłaty). Minimalna kwotą jaką musimy spłacić w danym okresie rozliczeniowym to 10% zadłużenia. Resztę spłat można odroczyć.

Taka operacja wiąże się jednak z kosztami prowizyjnym w wysokości 45 groszy za każde 10 zł czyli 4,5% przesuniętej spłaty na kolejny miesiąc. Osobiście nie polecamy korzystanie z takiej formy zadłużania się tak samo jako w przypadku kart kredytowych. Najlepiej dokonać spłaty całości we wskazanym terminie i nie ponosić dodatkowych kosztów.

Należy również mieć świadomość, że brak spłaty zadłużenia w ustalonym terminie będzie wiązało się z naliczeniem ustawowych odsetek (obecnie na poziomie 14%) oraz możliwością znalezienia się w bazie BIG jako dłużnik co później może się przełożyć na znaczne kłopoty w zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu czy też podpisania umowy telekomunikacyjnej.

✅ Czym jest Karta Twisto?

Karta Twisto umożliwia wykorzystanie limitu przyznanego w ramach Twisto Free do opłacania zakupów w sklepach wszędzie tam gdzie akceptowane są karty płatnicze Mastercard, zarówno w internecie jak i w sklepach stacjonarnych. Tym samym nie jesteśmy ograniczani do zakupów tylko w sklepach, które współpracują z Twisto Pay. Największą zaletą Karty Twisto jest fakt, że przy płatności w obcych walutach otrzymujemy najlepsze kursy walutowe, czyli po kursie organizacji Mastercard! Zarówno korzystanie z karty jak i jej dostawca jest zupełnie bezpłatna.

Jak aktywować kartę Twisto oraz nadać jej PIN?

Po trzymaniu fizycznej karty Twisto należy ją aktywować przed pierwszym użyciem. Aktywacji karty dokonujemy na swoim koncie Twisto lub w aplikacji mobilnej Twisto w zakładce „Karty”. Podczas procesu aktywacji karty nadajemy jej również kod PIN służący do potwierdzania płatności w terminalach płatniczych. Pamiętajcie również aby przy pierwszym użyciu karty włożyć ją do terminala w celu sparowania karty z kodem PIN. Po takim procesie automatycznie aktywują się również płatności zbliżeniowe.

Gdzie znaleźć kod CVC do płatności internetowych?

Do płatności internetowych oprócz numeru karty i daty jej ważności, które znajdziemy na karcie Twisto wymagany jest również kod CVC. Na tradycyjnej karcie bankowej kod ten jest drukowany na odwrocie karty. W przypadku karty Twisto jest ciut inaczej i kodu tego nie znajdziemy na karcie. Aby uzyskać kod CVC niezbędne jest zalogowanie na konto Twisto lub aplikacji mobilnej Twisto a kod CVC podejrzymy wchodząc w zakładkę „Karty” klikając w jej „Szczegóły”.

Czy kartą twisto można wypłacić gotówkę w bankomacie?

Nie, nie można. I to jest w sumie logiczne ponieważ byłoby to nadużywane do wykorzystania przyznanego darmowego limitu kredytowego do obracania gotówką za darmo.

Załóż darmowe konto Twisto

✅ Co to jest Twisto Pay – czyli zakupy bez rejestracji?

Twisto Pay to nowoczesna metoda zakupowa, dzięki której możemy złożyć zamówienie w sklepie internetowym i zapłacić za nie w ciągu 21 dni. Listę sklepów, w których można skorzystać z Twisto Pay znajdziecie tutaj. Twisto Pay można używać bez konieczności zakładania konta Twisto. Aby skorzystać z takiej możliwości należy podczas zakupów wybrać Twisto jako metodę płatności. Po zrealizowanym zamówieniu na adres e-mail zostaną przesłane wszystkie szczegółowe informacje dotyczące zamówienia. 

Jak uregulować należność za zamówienie z Twisto Pay?

Po takiej operacji Twisto zapłaci za nasze zamówienie, a sklep przygotuje i wyśle przesyłkę od razu – czyli tak jak przy zwykłej płatności gotówką. Od tego momentu mamy 21 dni na opłacenie swojego zamówienia. Dzięki temu mamy wystarczająco dużo czasu na sprawdzenie zakupionych produktów a jeżeli nie będą pasować, wystarczy je zwrócić i nic za nie nie płacić! Jeżeli z zamówieniem jest wszystko ok należy je opłacić – mamy do wyboru różne sposoby, jest to m.in.: BLIK, przelew bankowy oraz punkty z konta Twisto. Podobnie jak przy spłacie limitu kredytowego Twisto Free.

✅ Co to jest Twisto Split – czyli dzielenie rachunku na kilka osób?

Twisto Split to najnowsza usługa polegająca na możliwości podziału wybranej zaksięgowanej płatności pomiędzy kilka osób. Split umożliwia podział rachunku na kilka osób – np. za wspólny obiad w restauracji czy wypad na miast. Wystarczy, że wybierzesz dany rachunek, a następnie przycisk SPLIT (pod przyciskiem “zapłać” w aplikacji). Osoba, z którą chcesz podzielić płatność dostanie informację, jaką kwotę powinna oddać, a po zaakceptowaniu Twojej prośby (ma na to do 7 dni), Twoja należność automatycznie się zmniejszy. Jeśli osoba, z którą dzielisz się kwotą nie posiada konta Twisto, Twoja należność zmniejszy się automatycznie dopiero po opłaceniu przez nią płatności. W takim przypadku Twoi znajomi będą mogli zapłacić za swoją część rachunku BLIKiem lub zwykłym przelewem. Opcja Split jest dostępna wyłącznie w aplikacji mobilnej Twisto w szczegółach danej transakcji.

✅ Program Cashback z możliwością uzyskania do 10% zwrotu za zakupy w sklepach

Od lutego 2020 roku Twisto udostępniło program cashback umożliwiając tym samym uzyskanie do 10% zwrotu wartości dokonanego zakupu w sklepie partnerskim Twisto. Aby uzyskać zwrot wejdź na stronę wybranego sklepu internetowego przez aplikację lub konto Twisto, a następnie zrób zakupy i opłać je. Zwrot części pieniędzy za zakupy wróci na Twoje konto Twisto w postaci punktów w czasie od 12 do 70 dni w zależności od sklepu.

✅ Wirtualna karta Twisto i płatności Google Pay

Najnowszą funkcjonalnością jaką przedstawiło Twisto w marcu 2020 roku jest wirtualna karta, którą możemy zamówić bezpłatnie i płacić ją bez konieczności noszenia fizycznej plastikowej karty. Kartę taką dodajemy do płatności Google Pay w aplikacji mobilnej Twisto. Możemy oczywiście również dodać kartę fizyczną, którą otrzymamy pocztą bez konieczności generowania karty wirtualnej – do wyboru, do koloru. W przypadku zakupów w sklepie z użyciem Google Pay telefon musi obsługiwać i mieć aktywny protokół NFC.

✅ Jak opłacić rachunek lub zamówienie punktami Twisto?

W ramach konta Twisto możemy uzyskiwać punkty. Punkty najczęściej przyznawane są za rejestracje konta Twisto lub też za polecenie innego użytkownika w ramach programu „Polecaj Twisto”, o którym piszemy poniżej.

Otrzymane punkty możemy użyć do opłacenia rachunku miesięcznego wygenerowanego przez Twisto, zamówienia zrealizowanego poprzez Twisto Pay lub do spłaty konkretnej transakcji kartą nie czekając na rachunek za dany miesiąc. Korzystanie z punktów jest niezwykle proste. Wystarczy zalogować się do swojego konta Twisto oraz rozpocząć opłacanie danego rachunku, zamówienia lub wskazanej transakcji. Na przykładzie pokazujemy jak spłacić konkretną transakcję kartą. Wchodzimy w menu „Karty”:

i z listy transakcji wybieramy, tą którą chcemy spłacić. Ważne aby wybrana transakcja została już rozliczona w systemie Twisto – tylko taką można spłacić. Transakcje zazwyczaj rozliczają się w terminie 2-5 dni.

Po kliknięciu wybranej transakcji pojawi nam się okno z jej szczegółami (przykład po lewej stronie) z przyciskiem „Zapłać” umożliwiającym wcześniejszą spłatę na życzenie. Po jego kliknięciu otrzymamy możliwość spłaty na trzy sposoby, o których już wyżej wspominaliśmy a jedną z nich jest właśnie opcja spłacenia transakcji zebranymi wcześniej punktami na koncie Twisto (np. za założenie konta czy też za polecenia znajomych).

Podczas opłaty w zakładce „Punkty” będzie widoczny przycisk „Opłać zamówienie punktami”, który umożliwi pomniejszenie rachunku czy też kwoty wybranej transakcji o odpowiednią kwotę. Każdy 1 pkt to oczywiście równowartość 1 zł. Saldo punktów automatycznie zostanie zaktualizowane a transakcja opłacona.

✅ Program poleceń „Polecaj Twisto” – bonus na start i za każde polecenie

Kolejnym plusem Twisto jest program poleceń „Polecaj Twisto”, który oferuje bonusowe punkty na start za założenie konta Twisto oraz bonusy za każde skuteczne polecenie w programie (nie więcej jednak jak za pięć poleceń!) Do programu poleceń można przystąpić po weryfikacji konta w menu „Benefity” (zarówno na stronie www jak i w aplikacji mobilnej). Wystarczy zaakceptować regulamin programu poleceń. Po jego akceptacji na koncie pojawi się specjalny link do poleceń zawierający również kod polecenia.

[Aktualizacja 30.09.2020] Nasz kod polecenia nie jest już aktualny. Zrezygnowaliśmy z karty Twisto.

W naszym przypadku jest to kod ZNB a link wygląda tak https://www.twisto.pl/rejestracja/?promo=ZNB.

Kod polecenia przyznawany jest przez Twisto z automatu (zazwyczaj składa się z imienia i pierwszej litery nazwiska plus ewentualnie jakieś cyferki). Kod polecenia można sobie zmienić ale TYLKO JEDEN RAZ – dokonujemy tego w aplikacji mobilnej.

Załóż darmowe konto Twisto

✅ Jak założyć konto w Twisto z limitem kredytowym oraz kartą wielowalutową?

Sam proces rejestracji konta w Twisto jest niesamowicie prosty i intuicyjny. Jesteśmy w zasadzie prowadzeni za rękę krok po kroku przez bardzo czytelny formularz rejestracji. Poniżej przedstawiamy dokładnie krok po kroku z procesu rejestracji konta oraz wnioskowania o kredyt odnawialny wraz z kartą płatniczą (na przykładzie wniosku z dnia 5 listopada 2019).

Zaczynamy oczywiście od przejścia do strony rejestracji konta w Twisto podając swój adres e-mail:

oraz ustawiając hasło zgodnie z wytycznymi wskazanymi na ekranie

W kolejnym kroku pojawi się możliwość skorzystania z kodu promocyjnego (np. z polecenia innego użytkownika Twisto):

W zależności od sytuacji i promocji z jakiej w danej chwili korzystamy pole to pozostawiamy puste (jeżeli dana promocja nie łączy się z kodem promocyjnym) lub wypełniamy wskazanym w opisie danej promocji kodem promocji/polecenia:

W przypadku gdy dana promocja wymaga kodu po jego podaniu otrzymamy potwierdzenie wykorzystania kodu oraz informacje o przyznanych punktach (w tym przypadku było to 50 pkt czyli 50 zł – w chwili obecnej promocja może już być nie aktywna lub zupełnie inna):

Następnie należy wyrazić poniższe zgody na kontakt ze strony Twisto, na przetwarzanie danych osobowych oraz akceptacje regulaminów. Zwróćcie jednak uwagę, że dana promocja Twisto może wymagać zaznaczenia również ostatniej zgody – jeżeli taka sytuacja nastąpi w opisie danej promocji znajdzie się stosowna informacja:

Dalej przechodzimy do uzupełnienia swoich danych osobowych:

W kolejnej części podajemy dodatkowe informacje na temat naszej osoby (wykształcenie, stan cywilny czy źródło dochodów) oraz o naszych dochodach, stałych wydatkach i zadłużeniu kredytowym:

W kolejnym kroku należy ustalić limit kredytowy jaki chcielibyśmy mieć przyznany w ramach Twisto Free (z informacji uzyskanych od Twisto można wnioskować o limit do 10000 zł). W przypadku gdy dla Twisto żądany limit będzie za wysoki to po prostu zaproponują niższy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy Twisto nie wymaga żadnego potwierdzania dochodów dodatkowymi dokumentami oraz nie weryfikuje bazy BIK! czyli limit ten nie jest widoczny jako kredyt, nie wpływa negatywnie na scoring BIK oraz nie obniża zdolności kredytowej. Wprowadzono już weryfikację w BIK.

Teraz przyszedł czas na wybór planu taryfowego Online (darmowy) lub Space (płatny). Główna różnica polega na tym, że w planie Online otrzymujemy wirtualną kartę Twisto do płatności tylko w internecie, natomiast w planie Space otrzymujemy fizyczną plastikową kartą. Więcej o różnicach w planach pisaliśmy już wyżej.

Następnie zamawiamy kartę Twisto i wybieramy jej wygląd (na chwilę obecną można wybierać pomiędzy żółtą a czarną kartą). Można również ustalić swój pseudonim, który zostanie wydrukowany na froncie karty (nasz dane będą na odwrocie). Wskazujemy również adres pod który karta ma zostać dostarczona (za darmo pocztą polską).

[Aktualizacja 06.11.2019] Twisto zrezygnował z konieczności załączania zdjęć dowodu oraz selfie na rzecz podania samych danych dowodu osobistego (jego serię oraz numer i datę ważności co widać na screnach wyżej).

Na końcu przechodzimy do weryfikacji tożsamości, która wygląda bardzo podobnie jak np. w Banku Pekao SA.

We wniosku należy załączyć zdjęcie obu stron dowodu osobistego oraz swoje selfie z widocznym dowodem osobistym:

Następnie Twisto udostępnia dokument związane z rejestracją konta Twisto oraz udzielonym limitem kredytowym. Warto się z nimi zapoznać i zapisać je sobie na dysk:

Ostatnim krokiem wnioskowania o konto Twisto jest weryfikacja wniosku kodem SMS przesłanym na podany wcześniej numer telefonu

oraz autoryzacja wniosku, która odbywa się poprzez wykonanie przelewu w kwocie 1 zł z naszego osobistego konta – to bardzo istotne aby dane w wniosku zgadzały się z danymi konta, z którego wyjdzie przelew. Do wyboru mamy szybki e-przelew lub tradycyjny. W przypadku szybkiej płatności (realizowanej za pośrednictwem Blue Media) ów złotówka zwracana jest w ciągu kilku minut na nasze konto.

Po wykonaniu przelewu otrzymamy informację o zakończeniu rejestracji konta

co również jest potwierdzane przesłaną wiadomością na adres e-mail:

Status weryfikacji możemy podglądać na koncie Twisto:

Od teraz pozostaje już tylko oczekiwać na weryfikacje wniosku przez Twisto oraz na informacje o przyznanym limicie kredytowym. Zazwyczaj trwa to 1 do 2 dni (w naszym przypadku 35h) ale w okresach gdzie Twisto oferuje niezłe promocje na start można się spodziewać pewnych opóźnień.

O pozytywnej weryfikacji konta zostajemy powiadomieni poprzez wiadomość e-mail, w której znajduje się również informacja o przyznanym limicie (w naszym przypadku wnioskowaliśmy o 2000 zł i tyle też zostało przyznane):

W odrębnej wiadomości przesłane zostało potwierdzenie zamówienia karty

I co najważniejsze – w przypadku korzystania z jakiejś promocji Twisto na start czy też z kodu polecenia innej osoby podczas zakładania konta otrzymamy automatycznie jeszcze jednego maila i to chyba najważniejszego w całej tej zabawie – to wiadomość potwierdzająca przyznanie określonej ilości pkt w ramach promocji za założenie konta. To bodajże najszybciej i najłatwiej zgarnięta nagroda z jaką się spotkacie:

Z powyższej wiadomości wnioskujemy, że przyznawane punkty można wykorzystać w ciągu 6 miesięcy od ich naliczenia (do tej pory na stronie Twisto nie udało nam się dokopać do informacji w tym temacie). Stan punktów można również sprawdzić po zalogowaniu się na konto Twisto (prawe górne Menu -> Punkty) jednak tutaj niestety nie widać ich ważności:

A na koniec fotka naszej karty :D która przyszła bardzo ładnie zapakowana, w sztywnym podłużnym i zamykanym pudełeczku. Banki niech się uczą ;-) Oczywiście jest częściowo spersonalizowana i widnieje na niej nasz kod polecenia ZNB!