ZarabiajnaBankach.pl

Pomagamy oszczędzać oraz zarabiać na produktach bankowych. Wykorzystuj promocje bankowe – podreperuj budżet …

Od 1 lipca 2016 trudniej otworzyć rachunek za pomocą przelewu – weszła w życie Rekomendacja nr 6 Komisji Nadzoru Finansowego!

Warto posiadać co najmniej jeden rachunek z potwierdzoną tożsamością!

W dniu 1 lipca 2016 weszła zapowiadana w zeszłym roku rekomendacja nr 6 Komisji Nadzoru Finansowego. Rekomendacja ta ma na celu ograniczenie możliwości otwierania rachunków bankowych za pomocą tzw. przelewu autoryzującego z konta, które również było otworzone tą samą metodą. KNF planuje w ten sposób ograniczyć proceder otwierania kont tzw. łańcuszkiem. Warto zatem posiadać minimum jedno konto z pełną autoryzacją aby nie pozbawić się całkowicie możliwości korzystania z tej metody otwierania rachunków bankowych.

Jak można przeczytać w rekomendacji KNF oznaczonej numerem 6 proceder otwierania rachunków bankowych za pomocą przelewu będzie mocno ograniczony (dodamy, że w początkowej fazie powstawania rekomendacji taka możliwość otwierania kont była całkowicie wykluczona). Najważniejszy jej zapis cytujemy poniżej:

II. Szczególne środki kontroli i bezpieczeństwa w zakresie płatności internetowych Wstępna identyfikacja klienta, informacje o kliencie

6. Rekomendacja 6
Klienci powinni być odpowiednio identyfikowani – zgodnie z polskimi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy – i potwierdzać swoją wolę dokonania płatności internetowej z wykorzystaniem danej usługi przed uzyskaniem dostępu do niej. Dostawcy usług płatniczych powinni zapewniać klientom odpowiednie informacje, przed skorzystaniem przez nich z danej usługi, regularnie, lub – o ile ma to zastosowanie – doraźnie, dotyczące wymagań (np. sprzętu, procedur) w zakresie bezpiecznego przeprowadzania transakcji płatności internetowych i powiązanych ryzyk.

6.1. Dostawcy usług płatniczych stosują wobec klientów odpowiednie środki bezpieczeństwa, zwłaszcza skuteczne potwierdzenie ich tożsamości przed udostępnieniem im usług płatności internetowych. Zawieranie umowy rachunku płatniczego z wykorzystaniem przelewu z innego rachunku płatniczego jako sposobu potwierdzenia tożsamości klienta dopuszczalne jest jedynie, gdy kolejne zawarcie umowy rachunku płatniczego u innego dostawcy usług płatniczych z wykorzystaniem przelewu z otwieranego rachunku dla potwierdzania tożsamości u tego dostawcy nie będzie możliwe. Dostawca usługi rachunku płatniczego zapewnia integralność procesu składania wniosku o zawarcie umowy rachunku płatniczego i złożenia dyspozycji wykonania polecenia przelewu wykorzystywanego do otwarcia rachunku płatniczego.

Co to oznacza dla nas uczestników promocji bankowych?

Niestety od kilku dni w wielu bankach zniknęła całkowicie możliwość autoryzowania umowy metodą na przelew z innego rachunku. Na szczęście podobno to chwilowe utrudnienia ponieważ Związek Banków Polskich wraz z Krajową Izbą Rozliczeń przygotował system, który będzie umożliwiał zakładanie rachunków uwzględniając rekomendację KNF. System ten ma przechowywać informację o rachunkach i ich statusie autoryzacji. Zainteresowane banki będą mogły go odpytywać i uzyskiwać informację czy rachunek został otworzony z pełną autoryzacją czy też tylko przelewem. Na podstawie takiej informacji wniosek o nowo otwierany rachunek zostanie zaakceptowany a umowa podpisana przelewem lub też wstrzymany do momentu potwierdzenia tożsamości przez pracownika banku lub kuriera.

Korzystaniem z nowego systemu jest zainteresowanych co najmniej kilkanaście banków. Daje to zatem nadzieję, że w większości dostępnych na rynku polskim banków metoda otwierania konta na przelew w najbliższym czasie powróci (z pewnymi ograniczeniami, o których mowa powyżej). Podobno to kwestia kilku tygodni.

Reasumując: jeżeli na dzień dzisiejszy nie posiadamy żadnego konta otwieranego w placówce, poprzez kuriera bądź przelewem ale z dodatkową autoryzacją tożsamości w placówce banku warto taki rachunek otworzyć lub go zautoryzować (wizyta w banku, okazanie dowodu itp.). Brak takiego rachunku będzie mocno utrudniał korzystanie z promocji bankowych. Na dzień dzisiejszy rekomendacja ta nie dotyczy otwierania lokat przelewem ale nie wiadomo czy w najbliższej przyszłości i lokatom się nie oberwie. Dla otwierania lokat nadal będzie obowiązywał tylko zasada zgodności danych osobowych z przelewu z danymi we wniosku lokaty. Listę najlepszych lokat znaleźć można w naszym RANKINGU LOKAT.

Listę najlepszych rachunków bankowych wraz ze skróconą informacją o opłatach można znaleźć w naszym RANKINGU KONT OSOBISTYCH.

Wykaz wszystkich promocji bankowych znaleźć można w zakładce AKTUALNE PROMOCJE BANKOWE.

P.S.
W powyższym wpisie uciekamy od oceny zasadności wprowadzanej rekomendacji. Każdy z nas zapewne ma odmienne zdanie, każda rekomendacja ma plusy i minusy. Nie nam jest rozstrzygać te kwestie. Wpis dodajemy informacyjnie dla uświadomienia naszym czytelnikom zmian jakie nadeszły. Wy natomiast możecie podyskutować sobie w komentarzach o tym i o tamtym ;-)

 

Lokalna kopia dokumentów:, , , , , , , , , ,
Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi?

Jeżeli zdarzyło Ci się przegapić ciekawą promocję w przeszłości nie pozwól aby to się ponownie powtórzyło. Wystarczy, że zapiszesz się na nasz newsletter a będziesz informowany o wszystkich nowych wpisach bezpośrednio na Twój adres e-mail. Możesz również śledzić nasz profil na Facebook'u oraz obserwować nas na Twitterze lub na Instagramie. Pamiętaj! Nie wysyłamy SPAMu i reklam. Otrzymasz tylko i wyłącznie informację o wpisach na naszym blogu! Możesz zobaczyć przykład naszego newslettera.
Newsletter ZarabiajnaBankach.pl7 komentarzy dla wpisu: “Od 1 lipca 2016 trudniej otworzyć rachunek za pomocą przelewu – weszła w życie Rekomendacja nr 6 Komisji Nadzoru Finansowego!

 • opps pisze:

  dawno to powinno być wprowadzone …

 • Piotrek pisze:

  co to zmieni?? Do tej pory jak ktoś chciał założyć konto „na słupa” to musiał poprosić kogoś by z dowodem osobistym otworzył konto w banku X a potem sobie zakąszał konta Y Z przelewem (mógł utworzyć łańcuch że konto Y zakładał z konta x i konto Z z konta Y). Jedyne co się zmieni to to że teraz konto Z zostanie utworzone przelewem z konta X a nie Y co może trochę ułatwi poszukiwania „właściciela konta na słupa” ale nie ogranicza w żaden sposób ilości kont otwartych przelewem z konta X zgadza się?? a łowcy promocji najwyżej zaprzyjaźnią się z okolicznymi kurierami :-)

  • ZnB pisze:

   nic to nie zmieni, ale nie chcemy wyrażać swojego poglądu w oficjalnym wpisie aby nie wywołać „gównoburzy” ;-)

 • Piotrek pisze:

  na innym forum przeczytałem że jest jeszcze jedna ważna zmiana w przepisach. Mianowicie istnieje możliwość sprawdzenia w jednym banku listy wszystkich swoich aktywnych rachunków bankowych (swoich albo jeśli jesteśmy spadkobiercą po kimś). W różnych bankach złożenie wniosku jest inaczej płatne (najtaniej z tego co czytalem w eurobanku za 6 zł) Można sprawdzić czy skutecznie pozamykaliśmy konta po skorzystaniu z różnych promocji bankowych.

 • Bodzio pisze:

  Na czym polega ta pełna autoryzacja ? Co trzeba zrobić ?

  • ZnB pisze:

   Ktoś musi fizycznie potwierdzić Twoją tożsamość (kurier, pracownik banku w placówce).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *OPCJE ŚLEDZENIA KOMENTARZY DO WPISU:
Informuj mnie o nowych komentarzach poprzez e-mail. Możesz również subskrybować ten wpis bez pozostawienia komentarza.