ZarabiajnaBankach.pl

Pomagamy oszczędzać oraz zarabiać na produktach bankowych. Wykorzystuj promocje bankowe – podreperuj budżet …

Centralna Informacja o rachunkach uśpionych – jeden wniosek, pełna informacja!

To może być idealne narzędzie wspomagające nasze zmagania z bankami…

W dniu 1 lipca 2016 ruszył najnowszy projekt Krajowej Izby Rozliczeń (KIR) wspomagający poszukiwanie zapomnianych rachunków bankowych. Centralna Informacja o rachunkach „uśpionych” daje nam możliwość dostępu do informacji o rachunkach osób zmarłych, „zapomnianych” rachunkach osób fizycznych oraz rachunkach osób wskazanych przez sąd, komornika, policję lub inne uprawnione organy za pomocą jednego wniosku złożonego w dowolnym banku lub SKOKu w Polsce.

KIR Centralna Informacja o rachunkach

Informacja o wszystkich rachunkach w jednym miejscu za pomocą jednego wniosku!

Centralna informacja o rachunkach umożliwia w prosty sposób pozyskanie informacji o rachunkach bankowych posiadanych przez wskazaną osobę w każdym banku i SKOKu działających w kraju. Do tej pory pozyskanie takich informacji wiązało się z koniecznością odpytania każdego banku z osobna. Od 1 lipca 2016 dzięki systemowi Centralnej Informacji wdrożonej przez KIR informację o rachunkach można pozyskać poprzez jeden wniosek złożony w placówce instytucji, w której zdecydujemy się złożyć wniosek (może to być dowolny bank lub SKOK).

Centralna Informacja o rachunkach uśpionych umożliwia:

  • posiadaczowi rachunku będącemu osobą fizyczną oraz członkowi SKOK – odszukanie własnych rachunków bankowych oraz imiennych rachunków członka SKOK,
  • osobie, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku lub tytuł prawny do spadku po członku SKOK – odszukanie rachunków osoby zmarłej (spadkodawcy), w tym rachunków bankowych oraz imiennych rachunków członka SKOK.

Jak można przeczytać na stronie projektu:

Centralna Informacja o rachunkach to usługa, którą KIR świadczy bankom i SKOK-om, czyli podmiotom wskazanym przepisami ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw. Korzystanie z tego narzędzia jest dla banków i SKOK-ów obligatoryjne.

tym samym żaden bank nie powinien nam odmówić pozyskania takiej informacji i złożenia wniosku. Należy jednak się liczyć z tym, że taka usługa może być odpłatna. Warto zatem odpytać się o jej koszt lub przejrzeć Tabelę Opłat i Prowizji danej instytucji.

Na chwilę obecną z informacji jakie udało się pozyskać, żaden z banków nie oferuje możliwości złożenia tego wniosku online z poziomu bankowości internetowej. Pozostaje nam cierpliwie poczekać na rozwój systemów banków lub udanie się do placówki (nie zdziwcie się jak nie wszyscy pracownicy nie będą jeszcze o tej usłudze wiedzieli). Sprawny pracownik załatwia temat w max. 10 min i przedstawia nam gotowy wypełniony wniosek do podpisu (łącznie wychodzi 4-5 stron wniosku). Odpowiedź na zapytanie możemy odebrać w placówce lub poprosić o wysłanie na adres do korespondencji.

Listę banków uczestniczących w pozyskiwaniu informacji z Centralnej Informacji znajdziemy tutaj.

Tabela opłat za wniosek do Centralnej Informacji (stan na 17 lipca 2016):

Bank Opłata Wniosek Online
BZ WBK 0 zł Nie
Bank SMART 5 zł Nie
Eurobank 6 zł Nie
Getin Bank 20 zł Nie
 Bank Millenium 25 zł Nie
 mBank 25 zł Nie

Dajcie znać w komentarzach jeżeli powyższe opłaty nie są aktualne lub pozyskacie informacje o opłatach w innych bankach :) Będziemy aktualizować tabelę na bieżąco.

 , , , ,
Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi?

Jeżeli zdarzyło Ci się przegapić ciekawą promocję w przeszłości nie pozwól aby to się ponownie powtórzyło. Wystarczy, że zapiszesz się na nasz newsletter a będziesz informowany o wszystkich nowych wpisach bezpośrednio na Twój adres e-mail. Możesz również śledzić nasz profil na Facebook'u oraz obserwować nas na Twitterze lub na Instagramie. Pamiętaj! Nie wysyłamy SPAMu i reklam. Otrzymasz tylko i wyłącznie informację o wpisach na naszym blogu! Możesz zobaczyć przykład naszego newslettera.
Newsletter ZarabiajnaBankach.pl1 komentarz dla wpisu: “Centralna Informacja o rachunkach uśpionych – jeden wniosek, pełna informacja!

  • daras pisze:

    Jak się mają teraz opłat w poszczególnych bankach? Orientuje się ktoś? Byłem dzisiaj w WBK i okazało się, że już jest odpłatne 30 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *OPCJE ŚLEDZENIA KOMENTARZY DO WPISU:
Informuj mnie o nowych komentarzach poprzez e-mail. Możesz również subskrybować ten wpis bez pozostawienia komentarza.